מהם התנאים לדרכון רומני?

יש לכם שורשים רומנים? מעוניינים להוציא דרכון רומני? לבדיקה חינם מלאו את הטופס.

מהם התנאים לדרכון רומני?

ישראלים רבים טרם מימשו את זכאותם לדרכון הרומני. מעטים האנשים שלא מעוניינים בו, שכן דרכון רומני מהווה חלק מהאיחוד האירופי. ישראלים שזכאים לאזרחות הרומנית וכך לדרכון הרומני, כבר מבינים שהאזרחות האירופאית – אכן נחשקת. עליכם רק לעמוד בתנאים לדרכון רומני.

אז בין אם הסיבות שלכם קשורות לביטחונכם האישי או ביטחונם של ילדיכם ובין אם לשלל התנאים הסוציאליים הניתנים לבעלי דרכון אירופאי. הדרך לדרכון יכולה להיות קצרה ויעילה עבורכם.

ראשית בדרך לדרכון הרומני שלכם, תצטרכו לוודא שאתם אכן זכאים על פי החוק הרומני המעודכן לזכאות.

באופן כללי, לפי החוק הרומני, האפשרויות בהם אדם יהיה זכאי לאזרחות רומנית:

אדם שנולד לאזרח רומני, זכאי לאזרחות. בהקשר הזה בוחנים את האזרחות גם אם האזרח לא מתגורר שם.
אדם שאומץ על ידי אזרח רומני, זכאי לאזרחות, יש תנאים מסוימים לאזרחות שניתנת כך.
על בסיס בקשה, מיועד בעיקר למי שהם צאצאים לאזרחים רומנים שאזרחותם נשללה.
אזרחים שאיבדו את אזרחותם או צאצאיהם, רשאים להגיש בקשה לאזרחות רומנית והיא תיבחן פרטנית ביחס למקרה ולסיבות שלילת האזרחות.

אנחנו ממליצים להיעזר בגורם מיומן ומוסמך על מנת לבדוק את זכאותכם בטרם תתחילו את התהליך. בדיקת הזכאות שלכם מראש תחסוך לכם זמן יקר וכסף ותדעו מראש אם יש טעם לצאת לדרך.

לאחר בדיקת זכאותכם, על מנת לקבל את הדרכון, תצטרכו לעמוד בתנאים לדרכון רומני, ישנם טפסים ומסמכים אותם תידרשו להגיש.

מסמכים המראים את זכאותכם, תעודת לידה רומנית למשל שלכם או של קרובכם שאתם צאצאים שלו ובגינו מגישים בקשה.
מסמכים שהחוק דורש, לעיתים רישום פלילי ותעודות לידה.
טפסי הגשת הבקשה הפורמליים של רומניה, אותם יש למלא.
מסמכים המעידים על הקשר בינכם לבין יליד רומניה שבגינו אתם מגישים את הבקשה.
לפרטים נוספים, בדיקת זכאותכם ותחילת התהליך אתם מוזמנים לפנות אלינו למשרד עו"ד מאיה לנקר המתמחה בהוצאת דרכונים רומניים. זאת על מנת להקל עליכם את התהליך ולחסוך עבורכם טרחה מיותרת.

מי זכאי לדרכון רומני על פי החוק הרומני?

חוק האזרחות הרומנית משנת 91', מפרט את הזכאים לאזרחות רומנית ודרכון רומני ומפרט את התנאים למימוש הזכאות. ישנם תנאים המאפשרים למי שהיו בעבר אזרחי רומניה ואיבדו את אזרחותם להשיב אותה אליהם.
באופן כללי – החוק הרומני קובע כי כל מי שנולד ברומניה או בשטחים שהיו שייכים לה בעבר (מולדובה, אוקראינה ואחרות) וצאצאיהם, זכאים לקבל דרכון רומני – גם אם בעבר ויתרו על אזרחותם הרומנית. 
מבחינת החוק הרומני, הזכאות לדרכון הרומני וכן לאזרחות הרומנית, מתחלקת לשתי קבוצות זכאות, המצריכים תהליך מעט שונה:
דרכון רומני לאזרחים רדומים - וצאצאיהם
אזרחי רומניה הרדומים, הם למעשה אזרחים שעזבו את רומניה ועברו לישראל לצורך העניין, אך לא ויתרו על אזרחותם הרומנית. כלומר, הקבוצה הזו כוללת את מי שהיה ונשאר אזרח רומניה ולצאצאיו. אלו המשתייכים לקטגוריה הזו – לא יצטרכו להגיש בקשה לאזרחות הרומנית, אלא רק לעבור את הליך הבקשה לדרכון הרומני. צאצאים למי שמשתייכים לקבוצה זו, יהיו זכאים לדרכון רומני ללא הגבלה על מספר דורות.
מי שנולדו ברומניה ועלו לישראל בין ינואר 1950 לינואר 1952. בתקופה זו החוק ברומניה אפשר להחזיק בשתי אזרחויות – רומנית ואזרחות נוספת. לכן מי שעזב בתקופה זו, בהכרח לא נאלץ לוותר על אזרחותו ונשאר אזרח "רדום".
רבים ממי שעלו מרומניה לאחר חודש מאי 1964 ועד לינואר 1967. בתקופה זו, אמנם ממשלת רומניה אילצה את אזרחי רומניה שעוזבים את המדינה, לוותר על אזרחותם. כלומר לא אפשרה להחזיק בשתי אזרחויות שונות, אך כמעט באופן גורף הוויתור הזה לא נעשה באופן מסודר ועקבי ולא נרשם בשום מקום. ייתכן שאתם חושבים שנעשה וויתור אזרחות – אך בפועל הוא לא נרשם ולא תועד ולכן, אתם עדיין נחשבים לאזרחי רומניה, אך רדומים.
מי שעזבו את רומניה לאחר שנת 1971 ולא ויתרו על האזרחות הרומנית שלהם. לאחר שנה זו, ממשלת רומניה לא אילצה וויתור על אזרחות רומנית למי שעזבו את רומניה. לכן מי שעזב בתקופה זו ואכן לא ויתר על אזרחותו הרומנית – נשאר אזרח רומני וכעת הוא אזרח "רדום".
מי שעזבו לאחר המהפכה הרומנית בסוף שנת 1989 ולא ויתרו על אזרחותם. בתקופה זו, בוטל החיוב ליוצאים מרומניה לוותר על אזרחותם ולכן גם במקרה זה – מי שלא וויתר, נשאר אזרח רומני וכעת כנראה שהוא אזרח רומני "רדום".
מי שהרישומים הרומניים לא תיעדו אותו באופן עקבי. ברומניה היו תקופות שבהן החוקים הרומניים לא נאכפו במסודר, ולכן יתכן שגם אם אתם לא עומדים בשאר הסעיפים הקודמים – אתם בכל זאת זכאים לדרכון רומני.
 
דרכון רומני לאזרחי רומניה בעבר שאזרחותם בוטלה - וצאצאיהם
לרוב מדובר במי שנולדו ברומניה או היו אזרחי רומניה בעבר ובעת עזיבתם את רומניה, נאלצו לוותר על אזרחותם. אפשרות נוספת היא שאזרחותם נשללה או בוטלה מסיבות שונות ומגוונות. מי שנמנה עם קבוצה זו, זכאים כיום לדרכון הרומני, אך הם צריכים להתחיל את התהליך במימוש זכאותם לחידוש האזרחות הרומנית שלהם. צאצאיהם לאזרחי רומניה בעבר מקבוצה זו, ייתכן שיאלצו להשיב את האזרחות של קרוב המשפחה שלהם ורק לאחר מכן יוכלו לממש את זכאותם שלהם. 
מי שהיו בעבר אזרחי רומניה, בשטחי רומניה כפי שהם כיום בגבולות הנוכחיים. בתנאי ש –
עלו לישראל לפני ינואר 1950
עלו לישראל בין שנת 1953 למאי 1964
עלו לישראל לאחר שנת 1966 וויתרו על אזרחותם
במקרה זה, יוכלו לחדש את אזרחותם ורק לאחר מכן להוציא את הדרכון הרומני. כמו כן צאצאים לקבוצה זו, יכולים לממש את זכאותם לאזרחות הרומנית אך ורק עד לדור שלישי, נכדים של האזרח הרומני. אם מדובר בקטינים, מתחת לגיל 18, יתכן שתינתן זכאות עד לדור רביעי, נינים של האזרח הרומני. 
מי שהיו בעבר אזרחי רומניה, נולדו בין 1918-1940 בשטחים שהיו שייכים לרומניה בגבולותיה בעבר (מולדובה ואוקראינה). 
במקרה זה, יוכלו לחדש את אזרחותם ורק לאחר מכן להוציא דרכון רומני. בנוסף, לצאצאים של מי שעונים לקבוצה זו, תינתן זכאות עד לדור רביעי, נינים של האזרח הרומני. 
אנחנו נשמח לסייע לכם לבדוק את זכאותכם לדרכון רומני וללוות אתכם לתהליך ולכל אורך הדרך. מוזמנים ליצור קשר עם משרדנו, עו"ד מאיה לנקר המתמחה בדרכון רומני, אזרחות רומנית ובכל שלבי התהליך מרגע בירור הזכאות ועד לשלבי אישור הבקשה. 

צאצאים לילידי רומניה זכאים לדרכון רומני!
הוצאת אזרחות רומנית ודרכון רומני תעניק לכם רשימה של היתרונות המשמעותיים.
תוכלו לעבוד, לחיות וללמוד באירופה, בדקו האם אתם זכאים בחינם.
תודה על פניתכם
הודעתך התקבלה במערכת,
נציגינו יחזורו אליכם בהקדם.