כתבה מ-ynet

יש לכם שורשים רומנים? מעוניינים להוציא דרכון רומני? לבדיקה חינם מלאו את הטופס.

רוצים אזרחות רומנית? תרגלו את הרומנית - 23.03.07

עם הצטרפותה של רומניה לאיחוד האירופי עלה גם מספר הישראלים ששורשיהם במדינה זו, המבקשים אזרחות בדרך לדרכון אירופי. מי זכאי לאזרחות רומנית, האם צריך לדעת את השפה וכמה זמן נמשך התהליך? מדריך. כתבה שנייה בסדרה

בדצמבר 1989 סולק נשיא רומניה העריץ ניקולאי צ'אושסקו מהשלטון, נשפט והוצא להורג. מאז ניהלה רומניה מאבק על הדמוקרטיה ויציבות המשק. בינואר השנה היא הצטרפה לאיחוד האירופי. הצטרפותה (יחד עם בולגריה) מהווה את ההרחבה החמישית של האיחוד האירופי, וזאת לאחר מהלך ההרחבה השאפתני מ-2004, במסגרתו הצטרפו לאיחוד 10 מדינות.

בחודשים האחרונים מאז ההצטרפות לאיחוד מנסים רבים מהישראלים ששורשיהם במדינה זו, להשיג אזרחות רומנית, שתקנה להם דרכון של האיחוד האירופי.
במקביל להצטרפותה לאיחוד, עוברת רומניה צמיחה כלכלית. יזמים ישראלים רבים, חלקם יוצאי רומניה, החלו להשקיע בה בנדל"ן ובתעשייה. מרבית הכלכלה הרומנית מבוססת כיום על שירותים ותעשייה וכדי למשוך השקעות מבחוץ היא מקילה במיסוי על משקיעים (להלן). כתנאי להצטרפות לאיחוד נדרשה רומניה להשקיע מאמצים במלחמה בשחיתות, בפשע המאורגן, ובשיפור תפקוד הרשויות - גם מהלכים אלה מעודדים השקעות מבחוץ.
 
השינויים הללו מושכים כאמור רבים מיוצאי רומניה החיים בישראל או צאצאיהם להגיש בקשה לאזרחות, והתורים ליד השגרירות בתל אביב הולכים ומתארכים. עורכות הדין מאיה לנקר-ירדני וחווה ברסלר מסבירות כאן כיצד מתנהל התהליך, מי זכאי לאזרחות וכיצד להיערך.

מי זכאי להגיש בקשה לאזרחות?
החוק העיקרי המסדיר את הנושא הוא חוק האזרחות הרומנית (מספר 21) משנת 1991. החוק קובע, כי מי שהיו אזרחי רומניה (דהיינו מי שנולדו ברומניה) או בחלקים שהיו שייכים לה לפני שנת 1940 (למשל חלקים ממולדובה ואוקראינה), זכאים לאזרחות רומנית.
עו"ד מאיה לנקר-ירדני מציינת כי החוק מבחין בין 2 מקרים: המקרה הראשון - מי שהיו אזרחי רומניה ולא איבדו או ויתרו על אזרחותם, הם עדיין אזרחי המדינה גם אם אין בידיהם את המסמכים המתאימים. מדובר במעין אזרחים "רדומים" והם יכולים לקבל אישור מחודש על אזרחותם ולהוציא דרכון רומני.
המקרה השני - יוצאי רומניה שעלו לארץ בעלייה הגדולה בתחילת שנות ה-50 ועקב כך נשללה אזרחותם. לגביהם קובע החוק כי יוכלו לרכוש בחזרה את אזרחותם אם יוכיחו כי החזיקו באזרחות רומנית וויתרו עליה או שהיא נשללה מהם מסיבות שלא היו תלויות בהם.

תהליך של כמה שנים

עו"ד חוה ברסלר מציינת כי בשני המקרים, הדרך לאזרחות פתוחה בפני ילידי רומניה או צאצאיהם. התהליך ייפתח בפנייה לרשויות לשם קבלת אישור על אודות הסטטוס של מבקש האזרחות - בעל אזרחות רדומה או מי שאיבד את אזרחותו. בהמשך יידרש מבקש האזרחות להציג תעודת לידה וכל תיעוד (מתורגם לרומנית) שמעיד על אזרחותו.

במקרה הראשון - לגבי מי שהרשויות מאשרות שלא איבד את אזרחותו, אומרת עו"ד לנקר-ירדני, התהליך פחות מסובך יחסית, משום שמדובר בסך הכל ברישום מחודש במאגר התושבים. התהליך אורך בדרך כלל מספר חודשים, והמועמד לא נדרש להציג שליטה בשפה הרומנית.

במקרה השני - אדם שנשללה אזרחותו יידרש גם הוא להציג מסמכים לאישור אזרחותו שאבדה, לרבות תעודת לידה ובמקרים מסוימים גם תעודת יושר. כמו כן, נדרשים המועמדים שאינם קטינים להתייצב בפני הקונסול ולהציג זיקה לרומניה שמתבטאת בדרך כלל בשליטה מסוימת ברומנית. מדובר בתהליך ארוך יותר שמגיע במקרים רבים גם ל-3 או 4 שנים, תלוי במורכבות המקרה.
עו"ד ברסלר מדגישה כי בכל מקרה, אין צורך שהאב או הסב יהיו בחיים כדי לממש את האזרחות, אך יש להוכיח שאילו היו בחיים היו זכאים לקבל את האזרחות. יש אפשרות לדלג דור, דהיינו אין חובה שהדור הקודם יממש את הזכאות לאזרחות כדי להעביר את הזכות לדור הבא. בני זוג זכאים לקבל אזרחות רומנית רק אם התגוררו עם בן זוגם האזרח לפחות 5 שנים ברומניה כזוג נשוי, עברו בחינה בשפה הרומנית ויוכיחו ידע בחוקה הרומנית.

בכל מקרה מיום שקיבלתם אזרחות, ניתן להגיש בקשה לקבלת דרכון של האיחוד האירופי. הפעם מדובר בדרך כלל בהליך פשוט ופורמלי שאורך מספר חודשים.

אחד המקרים היותר מסובכים מתייחס לאנשים שעזבו את רומניה לבריה"מ לשעבר (או שהתגוררו בשטחים שסופחו אליה בהמשך) ולאחר מכן עלו לישראל. עו"ד לנקר-ירדני מסבירה כי במקרים אלה נוטות הרשויות ברומניה להקשות יותר. המועמד נדרש להפגין זיקה מוגברת כלפי רומניה והתהליך יכול להתמשך גם מעבר ל-4 שנים. 

 נדגיש, כל המועדים המצויינים כאן מתייחסים לקבלת אזרחות סטנדרטית, במקרים מורכבים יותר עשויים התהליכים להישך תקופה ארוכה יותר.

בדרך של השקעה כלכלית
דרך נוספת לקבלת אזרחות רומנית היא באמצעות השקעה ברומניה, אך גם כאן אין הקלה מיוחדת מצד הרשויות.
משקיעים ברומניה יכולים להגיש בקשה לקבלת אזרחות, אך נכון להיום נדרשת השקעה של לפחות 500 אלף אירו, מגורי קבע ברומניה ועמידה בבחינת ידע ושפה.
 
מה מקנה דרכון רומני?
בעלי דרכון רומני, כמו כל בעלי הדרכונים האירופים, נעים בחופשיות ברחבי האיחוד ויקבלו ככל הנראה עד סוף 2007 אפשרות להיכנס לארה"ב ללא ויזה.
האזרחות מגדילה אמנם את אפשרויות התעסוקה במדינות האיחוד, אך חשוב להדגיש כי בניגוד לדעה הרווחת מדינות רבות מגבילות בחוקיהן את אפשרויות התעסוקה.
מבחינת השקעות בנדל"ן מי שאינו אזרח רומניה לא יכול להשקיע בייזום נדל"ני פרטי ועליו להקים חברה בשותפות עם אזרח מקומי.
אזרחות אירופית מאפשרת גם לרכוש השכלה גבוהה מוזלת.

מחיר הטיפול
לווי משפטי להשגת אזרחות רומנית עולה בין 800 ל-1,300 דולר לפחות לכל בן משפחה, כאשר המחיר יכול להיות מושפע גם מהתמשכות ההליכים ומורכבותם.
מי שמבקש לנהל את ההליך ללא סיוע של עו"ד, נדרש לשלם אגרה בסך של כ-600 שקל. בנוסף יש לקחת בחשבון תשלום עבור תרגום המסמכים (כ-200-150 שקל לעמוד) ואישורם הנוטריוני (כ-200 שקל לכל 100 מילים) וכמובן יש להתאזר בהרבה הרבה סבלנות ואורך רוח.

לכתבה המלאה ב- ynet  לחצו "כאן"
 
 

צאצאים לילידי רומניה זכאים לדרכון רומני!
הוצאת אזרחות רומנית ודרכון רומני תעניק לכם רשימה של היתרונות המשמעותיים.
תוכלו לעבוד, לחיות וללמוד באירופה, בדקו האם אתם זכאים בחינם.
תודה על פניתכם
הודעתך התקבלה במערכת,
נציגינו יחזורו אליכם בהקדם.