אזרחות רומנית

יש לכם שורשים רומנים? מעוניינים להוציא דרכון רומני? לבדיקה חינם מלאו את הטופס.

אזרחות רומנית

ישראלים רבים מבינים את היתרונות הגלומים באחזקת אזרחות זרה ובאחזקת אזרחות ממדינה החברה באיחוד האירופי בפרט, ועושים מאמצים רבים כדי להשיג אזרחות כזאת. אחת מהאזרחויות הזרות לה זכאים ישראלים רבים היא אזרחות רומנית, זאת בשל העובדה כי מוצאם של ישראלים רבים מרומניה, אשר כיום חברה באיחוד האירופי. במאמר הבא נפרט מיהם הישראלים אשר זכאים לאזרחות רומנית, מה ההליך הפרוצדרואלי הדרוש על מנת להוציא אזרחות רומנית ואת הזכויות הרבות להן זכאים המחזיקים באזרחות כזאת.
מה היתרונות באזרחות רומנית
כאמור, רומניה היא מדינה החברה באיחוד האירופי וככזאת, אזרחיה זוכים לזכויות שונות. בין הזכויות ניתן למנות את הזכות להתגורר ולעבוד בכל אחת ממדינות האיחוד האירופי ללא הגבלת זמן ואת חופש תנועה בכל רחבי יבשת אירופה. מלבד יבשת אירופה, אזרחות במדינה החברה באיחוד האירופי מקנה את הזכות להיכנס לארצות הברית ללא ויזה, ולמדינות זרות רבות שלישראלים אין אישור כניסה אליהן. כמו כן, קיימות מדינות רבות, כדוגמת קנדה ואוסטרליה, אשר מעניקות אישורי עבודה לכלל אזרחי מדינות האיחוד האירופי.

בנוסף, אזרחים במדינות האיחוד האירופי זכאים ללימודים אקדמיים מסובסדים (לעיתים בסבסוד מלא) באוניברסיטאות ומכללות אירופאיות, כמו גם להקלה בתנאי הקבלה למוסדות להשכלה גבוהה הנותנים עדיפות לאזרחי האיחוד האירופי. כמו כן, אזרחי האיחוד האירופי זכאים לקבל טיפולים רפואיים במדינות האיחוד האירופי במחיר קבוע וזול משמעותית מלאזרחים זרים.

בנוסף לכל אלה, למחזיקים באזרחות ודרכון ממדינה החברה באיחוד האירופי, קיימת הזכות לבצע פעולות עסקיות שונות, כמו רכישת נדל"ן או רישום חברה, בכלל מדינות האיחוד האירופי, זכות זו עשויה להיטיב באופן משמעותי מבחינה כלכלית גם עם אזרחים ישראלים שמעולם לא עלה על דעתם לעזוב את הארץ.

אם כן, נראה שאזרחות רומנית מעניקה לבעליה זכויות והטבות משמעותיות ואף משנות חיים, כך שכדאי לכל מי שזכאי להחזיק באזרחות כזאת, להחזיק בה בפועל. לכן, מכאן נפרט מי הזכאים להחזיק באזרחות רומנית ומהן הדרכים בפרוצדוראליות הדרושות על מנת להחזיק בה.

מי הזכאים לאזרחות רומנית

החוק הרומני לאזרחות קובע מי זכאי לה. קשר משפחתי קרוב לאזרח רומני בהווה או אף בעבר יכול להקנות לכם זכאות. לפיכך, גם אם אינכם בטוחים אם אתם זכאים לאזרחות, בבדיקה פשוטה מול בעל מקצוע אתם עשויים להיות מופתעים לטובה. 
לפי החוק הרומני, ישנן שלוש אפשרויות בהן אדם זכאי לאזרחות – האחת, אם הוא נולד לאזרח רומני (שגר ברומניה או שלא), השנייה, אם אומץ על ידי אזרח רומני, והשלישית, והרלוונטית למרבית הישראלים היא על בסיס בקשה, המיועדת בעיקר למי שהם צאצאים לאזרחים רומנים שאזרחותם נשללה.

אותם ישראלים, וצאצאיהם בתנאים מסוימים, זכאים לאזרחות רומנית מכוח חוק הלאום הרומני אשר נחקק בשנת 1991. חוק זה קובע כי יהודים אשר נולדו ברומניה זכאים לאזרחות רומנית, כאשר יהודים אשר קיבלו אזרחות רומנית אך "איבדו" אותה מכל מיני סיבות זכאים להשיב אותה. כמו כן, קובע החוק את התנאים בהם צאצאיהם של אזרחים רומנים זכאים לקבל אזרחות רומנית בתנאים מסוימים. חשוב לציין כי צאצאים על פי החוק הם גם ילדים מאומצים, וכי, בניגוד למדינות אירופאיות רבות, יכולים להיות גם נכדים ולא רק ילדים, כך שבמקרה ולסבא ישנה אזרחות רומנית, יוכל נכדו לקבלה גם אם אין לאביו אזרחות כזאת. בנוסף, חשוב לציין כי על פי החוק, צאצאים יהיו זכאים לאזרחות גם אם הוריהם או סביהם
אינם בין החיים עוד.

אם כן, מהם התנאים בגינם יוכלו צאצאים של אזרחים רומנים, בהווה או בעבר לקבל אזרחות? ניתן לציין שלוש קטגוריות שונות של צאצאים הזכאים לקבל אזרחות, כל אחת מכוח סעיף אחר בחוק הלאום הרומני:
  1. הקטגוריה הראשונה מתייחסת לילדים של אנשים המחזיקים באזרחות רומנית באותה עת. החוק קובע בסעיף 5, כי אותם ילדים יהיו זכאים לאזרחות רומנית, לאחר מעבר תהליך שאורכו יכול לנוע בין שנה לשנתיים, גם אם נולדו וחיים כרגע מחוץ לגבולות רומניה. חשוב לציין כי קטגוריה זו מתייחסת לילדים בלבד ולא לנכדים.
  2. הקטגוריה השנייה מתייחסת לצאצאים (גם נכדים) של מי שהיו אזרחי רומניה בעבר ואיבדו את אזרחותם אך נולדו בגבולותיה הנוכחיים של רומניה. סעיף 10 לחוק קובע כי למרות שאיבדו את אזרחותם, יהיו זכאים צאצאיהם לאזרחות רומנית.
  3. הקטגוריה השלישית מתייחסת למי שנולדו ב"רומניה הגדולה". "רומניה הגדולה" הוא הכינוי לשטח בו החזיקה רומניה בין מלחמת העולם הראשונה למלחמת העולם השנייה. שטח זה גדול משטחה הנוכחי של רומניה ונמצא כיום תחת שליטתן של מדינות אירופאיות אחרות כמו אוקראינה, הונגריה, בולגריה, מולדובה ופולין. סעיף 11 לחוק קובע כי מי שהיו אזרחים רומניים ונולדו ברומניה הגדולה (אך לא ברומניה הנוכחית, ואיבדו את אזרחותם עקב חילופי המדינות השולטות על השטח בו נולדו, יהיו זכאים הם, ילדיהם, נכדיהם ואף ניניהם לאזרחות רומנית.
מהו התהליך הפרוצדוראלי הנדרש להוצאת אזרחות רומנית

במידה ואתם משתייכים לאחת משלוש הקטגוריות שציינו לעיל, מה עליכם לעשות על מנת לקבל אזרחות רומנית? ראשית, עליכם יהיה לאתר ולמלא את המסמכים הדרושים לשם קבלת האזרחות. את המסמכים הדרושים לקבלת האזרחות ניתן לחלק לשני חלקים עיקריים, החלק הראשון כולל מסמכים אשר מוכיחים את זכאותכם לאזרחות רומנית והחלק השני כולל מסמכים נוספים אשר תדרשו לצרף לבקשה לקבלת אזרחות.

המסמכים המוכיחים את זכאותכם לקבלת אזרחות רומנית הם כלל המסמכים המהווים ראייה לכך שאתם עומדים באחת משלושת הקטגוריות שציינו לעיל. בין המסמכים הללו ניתן למנות את תעודת הלידה ותעודת הזהות של האב או הסב מכוחו אתם מבקשים אזרחות רומנית, מסמכים המעידים כי אתם אכן צאצאיו. במידה והאב או הסב איבד את אזרחותו הרומנית או נפטר עליכם להביא ראיות המוכיחות גם את עניינים אלה. חשוב, לפני הגשת הבקשה לאתר את כלל המסמכים הרלוונטיים כך שזכאותכם לקבלת אזרחות תהיה מוכחת מעבר לכל ספק.

מלבד מסמכים אלו, לבקשה לקבלת אזרחות רומנית יש לצרף מסמכים נוספים, בין מסמכים אלו נציין את המסמכים הרשמיים של ממשלת רומניה בהם אתם מציגים את בקשתכם (אותם ניתן לקבל בשגרירות רומניה בישראל), תעודות זהות ולידה שלכם עם תרגום לרומנית, דרכון ותעודת יושר ממשטרת ישראל. בנוסף, תדרשו לצרף מסמכים המוכיחים את מצבכם המשפחתי.

את המסמכים משתי הקבוצות יש להגיש ברומנית, מאושרים וחתומים על ידי נוטריון ואפוסטיל, אשר מאשרים בחתימתם את העובדה כי אכן אתם חתמתם על המסמכים בהבנה מלאה ומרצונכם החופשי, כי תרגום המסמכים שמקורם בעברית לרומנית הוא תרגום נכון ומדויק, ובאשר למסמכים רשמיים ממדינת ישראל ומוסדותיה (כמו תעודת זהות ודרכון), כי אכן מדובר במסמכים רשמיים של מדינת ישראל.

את המסמכים יש להגיש לקונסוליה הרומנית בישראל. לאחר שתגישו את המסמכים תקבלו אישור כי אכן המסמכים התקבלו. לאחר מכן, תצטרכו לשלם אגרה כדי שהמסמכים יועברו לבדיקה של הרשויות ברומניה, ובמידה והמסמכים יימצאו תקינים ומספיקים תקבלו תשובה האם אתם זכאים לאזרחות רומנית או שלא.

ליווי וסיוע בהוצאת אזרחות רומנית

ניתן כמובן להגיש בקשה לאזרחות רומנית באופן עצמאי, אך פעולה כזאת אינה מומלצת מכיוון שהפעולות הדרושות לשם הגשת בקשת אזרחות רומנית דורשות הבנה מלאה של החוק, כתיבה מדויקת של המסמכים ברומנית, ולעיתים גם פעולה מול רשויות החוק ברומניה (במטרה לאתר מסמכים וכדומה). חשוב להבין כי כל "טעות" במהלך הבקשה עלולה להביא לעיכובים קשים בקבלת האזרחות ובספו של דבר גם לעלויות כספיות גבוהות ביותר. משרדנו מציע מעטפת שלמה של אנשי מקצוע מנוסים המכסים את כלל שלבי הליך הבקשה ומאחוריהם אלפי בקשות לאזרחות רומנית שהתקבלו בהצלחה. אנו מציעים לכם לקבל מאתנו ייעוץ וסיוע מלאים על מנת שתקבלו את אזרחותכם הרומנים בקלות ובמהירות האפשרית.

צאצאים לילידי רומניה זכאים לדרכון רומני!
הוצאת אזרחות רומנית ודרכון רומני תעניק לכם רשימה של היתרונות המשמעותיים.
תוכלו לעבוד, לחיות וללמוד באירופה, בדקו האם אתם זכאים בחינם.
תודה על פניתכם
הודעתך התקבלה במערכת,
נציגינו יחזורו אליכם בהקדם.