לפצח את התעלומה: מי זכאי לדרכון רומני?

יש לכם שורשים רומנים? מעוניינים להוציא דרכון רומני? לבדיקה חינם מלאו את הטופס.

לפצח את התעלומה: מי זכאי לדרכון רומני?

בין אם יש לכם שורשים רומניים, אתם נשואים לאדם בעל אזרחות רומנית או סתם מחפשים אזרחות שנייה, זו עשויה להיות ההזדמנות המושלמת עבורכם לגלות את סודות דרישות האזרחות הרומנית ותהליך הגשת הבקשה.
במאמר זה נדריך אתכם בנוגע להיבטים העיקריים של הדרכון הרומני, החל מהקריטריונים בהם יש לעמוד על מנת לקבל זכאות ועד להליכי הבקשה. נחקור את הדרכים השונות לקבלת אזרחות רומנית, את התנאים לשמירה עליה ואת היתרונות בהוצאת דרכון רומני. בנוסף על כך, במאמר זה אנו נספק לכם המלצות וטיפים מעשיים שיעזרו לכם לנווט את תהליך הגשת הבקשה בהצלחה.
חגרו חגורות והתכוננו לפצח את תעלומת הדרכון הרומני!
הבנת דרישות האזרחות הרומנית
על מנת לקבל דרכון רומני יש לעמוד תחילה בתנאי הזכאות לקבלת אזרחות רומנית. ישנן מספר דרכים לרכוש אזרחות רומנית, כולל דרך מוצא, לידה, נישואין או התאזרחות.
אם המוצא שלכם הוא רומני, קיים סיכוי שתהיו זכאים לאזרחות לפי מוצא. משמעות הדבר היא שאם הורה אחד או שני ההורים, הסבים ו/או הסבתות שלכם היו אזרחים רומנים, אתם יכולים לתבוע אזרחות על ידי הוכחת המוצא שלכם ועמידה בתנאים מסוימים. לדוגמה, עליכם להיות מסוגלים לספק מסמכים רשמיים המראים את השושלת שלכם ואת האזרחות הרומנית של אבותיכם.
דרך נוספת באמצעותה ניתן לקבל אזרחות רומנית היא מכוח לידה. במידה ונולדתם ברומניה ולפחות אחד מההורים שלכם היה אזרח או תושב רומניה, אתם הופכים אוטומטית לאזרחים רומניים. יחד עם זאת, אם נולדתם מחוץ לרומניה ואף אחד מן ההורים שלכם לא היה אזרח רומני, אתם עדיין עשויים להיות זכאים לאזרחות אם אתם יכולים להראות שיש לכם קשר חזק למדינת רומניה, למשל על ידי דיבור השפה, מורשת תרבותית רומנית, או עבודה/לימודים ברומניה.
אם אתם נשואים לאזרח רומני, תוכלו להגיש בקשה לאזרחות באמצעות נישואין. משמעות הדבר היא כי תצטרכו להיות נשואים לפחות 3 שנים ולחיות ברומניה לפחות שנתיים, קיימות דרישות נוספות.
לבסוף, ייתכן שתוכלו לקבל אזרחות רומנית באמצעות התאזרחות. תהליך זה דורש מכם לחיות ברומניה תקופה מסוימת (בדרך כלל 8 שנים), לדבר את השפה, לעבור בחינה בהיסטוריה ותרבות ולעמוד בקריטריונים אחרים כגון יציבות כלכלית וללא עבר פלילי.
חשוב לציין כי שמירה על אזרחות רומנית מגיעה גם עם דרישות. לדוגמה, עליכם לשמור על רמה מסוימת של תושבות ברומניה, להימנע מפעילות פלילית ולא לוותר על האזרחות שלכם מרצון. אם אתם אזרחים רומנים לשעבר שאיבדו את האזרחות שלהם מסיבות פוליטיות או היסטוריות (למשל בגלל הקומוניזם), ייתכן שתוכלו להחזיר את האזרחות שלכם על ידי הגשת בקשה באמצעות תהליך מיוחד.
מי יכול להגיש בקשה לדרכון רומני?
כמדינה חברה באיחוד האירופי ובתור מדינה החתומה על הסכם שנגן, רומניה מציעה הטבות רבות לבעלי דרכון רומני. כאן נבדוק מי זכאי להגיש בקשה לדרכון רומני ובאילו דרישות עליו לעמוד.
הקטגוריה הראשונה של מועמדים פוטנציאליים היא אזרחים רומנים מלידה או מוצא. זה כולל את אלה שנולדו ברומניה או שנולדו להורים רומנים, ללא קשר למעמד התושבות הנוכחי שלהם. עם זאת, מי שוויתר או איבד את אזרחותו הרומנית מכל סיבה שהיא, כגון התאזרחות במדינה אחרת או ויתור מרצון, עשוי להזדקק לרכישה מחדש לפני הגשת בקשה לדרכון.
קטגוריה נוספת של מועמדים פוטנציאליים היא אזרחים זרים שרכשו אזרחות רומנית באמצעות התאזרחות. עם זאת, הם צריכים להתאזרח לפחות שנה לפני הגשת בקשה לדרכון, והם צריכים להוכיח את הידע שלהם בשפה ובתרבות הרומנית. יתר על כן, עליהם למלא את הדרישות הכלליות להתאזרחות, כגון כיבוד החוקה והחוקים הרומניים, היעדר עבר פלילי והוכחת יציבותם הכלכלית וכשירותם הרפואית.
ישנם גם כמה מקרים ספציפיים שעשויים להשפיע על הזכאות לדרכון רומני. לדוגמה, מי אלו שיש להם אזרחות כפולה ואשר אזרחותם האחרת מתנגשת עם החוק או האינטרסים הרומניים עשויים להידרש לוותר עליה. באופן דומה, מי שהורשעו בפשעים חמורים או שהיו מעורבים בריגול או בפעילות טרור עשויים לא לקבל דרכון, ללא קשר לסטטוס האזרחות שלהם.
לבסוף, ראוי להזכיר כי דרכון רומני יכול להביא יתרונות רבים לאדם אשר מחזיק בו. לדוגמה, הוא מאפשר תנועה חופשית בתוך אזור שנגן וגישה לשירותים והטבות שונות ברומניה, כגון חינוך, בריאות וביטוח לאומי. בנוסף על כך, דרכון רומני מעניק למי שמחזיק בו את האפשרות לערוך נסיעות ללא ויזה ליותר מ -100 מדינות ברחבי העולם, כולל ארצות הברית, קנדה, אוסטרליה ויפן.
בחינת תהליך הגשת הבקשה לדרכון רומני
קבלת דרכון רומני היא הצעד הטבעי למי שזכאי ורוצה ליהנות מהיתרונות של אזרחות רומנית. עם זאת, חיוני לעקוב אחר ההליך הנכון ולספק את כל המידע והמסמכים הדרושים על מנת למנוע עיכובים או דחיות. בחלק זה נדריך אתכם בשלבים העיקריים של תהליך בקשת הדרכון הרומני.
הדבר הראשון שעליכם לעשות הוא למלא את טופס הבקשה, הזמין הן באינטרנט והן בשגרירות או בקונסוליה הרומנית הקרובה ביותר. הקפידו לספק מידע מדויק ובדקו אותו שוב טרם אתם שולחים אותו.
השלב הבא הוא לאסוף ולספק את כל המסמכים הדרושים, כגון תעודת הלידה שלכם, תעודת זהות, הוכחת תושבות ושתי תמונות בגודל דרכון. אם אתם מגישים בקשה לדרכון עבור הילד שלכם, תצטרכו גם לספק את תעודת הלידה שלו ומכתב הסכמה משני ההורים. ודאו שכל המסמכים מתורגמים כראוי לרומנית ומאומתים, במידת הצורך.
לאחר הגשת הבקשה והמסמכים התומכים, ייתכן שתוזמנו להגיע לראיון בשגרירות או בקונסוליה כדי לאשר את הזהות שלכם ולהבהיר כל מידע נוסף. לאחר עיבוד הבקשה שלכם, תקבלו הודעה על העמלה הכרוכה בכך, אותה תוכלו לשלם במזומן או בכרטיס אשראי. זמן הטיפול הסטנדרטי בדרכון רומני הוא כ-30 יום, אך במקרים מסוימים הוא עשוי להימשך זמן רב יותר.
כדי להבטיח תהליך הגשת בקשה חלק וללא בעיות, אנו ממליצים להגיש בקשה לדרכון רומני זמן רב מראש, לספק את כל המסמכים הדרושים בצורה מדויקת ובזמן, ולהימנע מטעויות נפוצות כגון לשכוח לחתום על טופס הבקשה או מסירת מידע שגוי או חלקי.
החשיבות בעבודה עם חברה בעלת ניסיון בתחום
כפי שאתם יכולים להבין, ישנם לא מעט מקרים בהם התהליך של הוצאת דרכון רומני בצורה עצמאית נמשך זמן רב, כולל בתוכו קשיים רבים ומוביל לתחושת תסכול. כחלק מתהליך הוצאת דרכון רומני עלינו להתנהל אל מול גופים מדיניים גדולים, פקידי מדינה, עלינו להשקיע זמן חשוב ויקר באיתור של מסמכים מתאימים ותרגום שלהם, אנו צריכים להמתין בתורים שונים וכן הלאה. 
אם אתם רוצים להוציא דרכון רומני בצורה עצמאית אנו ממליצים לכם להתנהל בגישה סבלנית ולהתכונן לתהליך מורכב. במידה ואתם רוצים להפוך את התהליך להרבה יותר פשוט ומהיר, אנו ממליצים לכם ליצור קשר עם חברה מקצועית בעלת התמחות וניסיון בתחום שתבצע עבורכם את כל העבודה הקשה. 

 

צאצאים לילידי רומניה זכאים לדרכון רומני!
הוצאת אזרחות רומנית ודרכון רומני תעניק לכם רשימה של היתרונות המשמעותיים.
תוכלו לעבוד, לחיות וללמוד באירופה, בדקו האם אתם זכאים בחינם.
תודה על פניתכם
הודעתך התקבלה במערכת,
נציגינו יחזורו אליכם בהקדם.