כל מה שצריך לדעת על אזרחות רומנית

הוצאות אזרחות רומנית

ישראלים רבים פונים למימוש זכאותם לאזרחות נוספת. חופש התנועה, ההטבות לאזרחי אירופה והמחשבה על העתיד, לא פעם מהווים שיקול בהחלטה לגשת לתהליך. אתם חושבים שאתם זכאים לאזרחות רומנית והחלטתם לברר מה עליכם לעשות? ריכזנו לכם (כמעט) את כל מה שרציתם לדעת על אזרחות רומנית.
 
אז איך בעצם אתם מתחילים? כמובן, באזרח רומני. אם אתם צאצאים לאזרח רומניה בעבר או בהווה, ילדיו או נכדיו, יתכן שאתם זכאים לאזרחות רומנית. לא פעם יש להסדיר את מעמדו כאזרח של אזרח רומניה לשעבר. זאת משום שיש לא מעט אזרחי רומניה לשעבר שנשללה אזרחותם. את הבקשה ניתן להגיש עבור ילידי רומניה בחיים או שאינם בחיים, ילידי שטחים שהיו שייכים בעבר לרומניה, בעת שנולד שם (מולדובה/ אוקראינה). הזכאות ניתנת למעשה על סמך לידתו של קרובכם ברומניה.
מי שאבדה אזרחותו, יוכל להשיבה. זאת כמובן אם כל פרטיו תואמים את הרישומים ואם לא מעורב בעברו רישום פלילי שיכול למנוע את השבת אזרחותו – כל מקרה ייבחן לגופו.
 
התהליך עצמו, יכול להיות יעיל ואף מהיר אם נעזרים באנשי המקצוע הנכונים וכמובן שיש מספיק אפשרויות להוכיח את דבר זכאותכם. יחד עם זאת, התהליך הזה הוא כמובן תהליך בירוקרטי שעלול להיתקל במכשולים בדרך. ההיכרות של כל התהליך, החוק הרומני והדרישות של רשויות רומניה בדרך לאזרחות רומנית, חשובים מאוד. למשרדנו הניסיון הדרוש לתהליך. אנחנו מכירים ובקיאים בפרוצדורה ובחוק הרומני וכן עובדים עם אנשי מקצועי מהתחום ודוברי השפה. 
 
נשמח לעמוד לצידכם כבר משלב בדיקת זכאותכם. השלב הראשוני ההכרחי, כמובן יבהיר לכם ולנו אם יש כדאיות בתהליך עבורכם ותחסוך זמן יקר. לאחר שנוודא את זכאותכם, נתחיל בשלב איתור המסמכים והפרטים הרלוונטיים וכן נמלא את טפסי הגשת הבקשה. את כלל המסמכים שנגיש עבורכם, נתרגם לשפה הרומנית בחתימה של נוטריון ואפוסטיל. לאחר מכן נגיש את הבקשה ונלווה אתכם עד לשלבי קבלת האזרחות החדשה שלכם.
 
נשמח לסייע לכם לבדוק את זכאותכם וללוות אתכם לתהליך. מוזמנים ליצור קשר עם משרדנו, עו"ד מאיה לנקר ירדני מתמחה בתחום אזרחות רומנית ודרכון רומני ובכל שלבי התהליך.


כל מה שצריך לדעת על אזרחות רומנית
בשנים האחרונות, יש התעניינות נרחבת בכל מה שקשור למימוש זכאות לאזרחות נוספת. ישראלים רבים מודעים למגוון האפשרויות שאזרחות נוספת תפתח עבורם ופונים לבירור לגבי יכולתם להנפיק אחת כזו.

חלקנו שמענו על חבר או מכר שמימש את זכאותו, התחלנו בבירור ראשוני ואולי נבהלנו מעומס המידע או המחירים, אך לא בהכרח ירדנו לעומקו של עניין. אז בתור התחלה, אם יש לכם סברה שהנכם זכאים לאזרחות רומנית, בשל מוצאו של אחד מהוריכם או סבכם – אל תהססו. בשיחה  אחת מסודרת, תוכלו לקבל את כל המידע הנכון והרלוונטי עבורכם ולהיסטוריה המשפחתית שלכם ולהבין במה זה כרוך, מהו התהליך שתידרשו לעבור והערכת זמן וסיכויי הצלחה. פנייה לגורם מקצועי הבקיא בכל שלבי התהליך, תחסוך עבורכם שיטוט בלתי פוסק באתרי האינטרנט וחיפוש אחר הדרך "הנכונה" או "הקלה" ביותר – כך תוכלו לייעל את התהליך, לחסוך זמן ובעיקר להגביר את אחוז ההצלחה של התהליך עבורכם.

כולנו חווינו בסיטואציה כזו או אחרת מתהליך בירוקרטי מול רשויות או משרדים ממשלתיים וכנראה שחשנו תסכול. אז נכון – גם במקרה של הוצאת אזרחות נדרש לעבור בירוקרטיה, מסמכים, אישורים וטיפול מהסוג הזה. לכן ישראלים רבים שהחליטו לצאת לתהליך למימוש זכאותם לאזרחות רומנית לבד, נתקלו בקושי ואולי אף הרימו ידיים. התהליך כן דורש הבנה והכרה של החוק הרומני ורצוי גם השפה הרומנית. כמו כן, יש חשיבות מאוד גדולה למילוי מדויק לפרטי פרטים של מסמכי הבקשה שכמובן כתובים בשפה הרומנית, תרגומים ומילוי אחר בקשות הפקידים במשרדי הממשלה הרומנית. כחלק מהליך הבקשה כמובן יש לאתר מסמכים רבים ולא לכולנו יש את הכלים או הידע הדרושים על מנת לאתר ביעילות מסמכים היסטוריים על מנת להוכיח את הזכאות שלנו. כמו כן, את המסמכים שנאתר יש לאשר על ידי חתימת נוטריון ואפוסטיל. פגמים בתהליך הגשת הבקשה עלולים לעכב אותה משמעותית ובמקרים מסוימים אף לפסול אותה. אנחנו כמובן נמליץ להימנע מעוגמת הנפש הכרוכה בטעויות מהסוג הזה ולפנות אלינו כבר היום לקבלת ייעוץ מקצועי לתהליך.

בכל מקרה, חשוב לנו שתהיו בקיאים בכל שלבי התהליך ותדעו במה הוא כרוך ומהי הדרך שלכם. ולכן ריכזנו את כל מה שצריך לדעת על אזרחות רומנית והדרך אליה.
על מנת להתחיל בתהליך, חשוב להתחיל משלב בירור הזכאות שלכם לאזרחות רומנית. הזכאות לאזרחות רומנית בכפוף לחוק הרומני שמציין שלושה מצבים עיקריים לזכאות לאזרחות רומנית – כמובן שכמו שנמשיך ונדגיש גם בהמשך, כל מקרה ייבחן לגופו ויתכנו שינויים וסעיפים אחרים.

שלושת המצבים העיקריים הם לידה לאזרח רומני בעבר או בהווה, אימוץ של אדם על ידי אזרח רומני בעבר או בהווה וכן אזרחות על בסיס בקשה שמיועדת למי שהוא צאצא לאזרח רומני בעבר שאזרחותו נשללה.

מי שנולדו לאזרחי רומניה, יהיו זכאים לאזרחות באופן כמעט אוטומטי. ישנם מצבים שבהם האזרחות של ההורה תהיה מה שנקרא "אזרחות רדומה". זה יכול לקרות אם אותו אדם עלה לישראל ואינו רשום כיום במאגר תושבי רומניה. במקרים מהסוג הזה, יש לעורר את האזרחות הרדומה ולאחר מכן הצאצאים של אותו אדם זכאים להגיש את הבקשה שלהם לאזרחות.

מי שאומצו על ידי אזרחי רומניה, יהיו זכאים גם כן בתנאים מסוימים. החוק הרומני מכיר בזכאותם של מאומצים להוצאת אזרחות רומנית. אזרחות רומנית תוענק לילד שבעת תהליך האימוץ היה אזרח זר או חסר אזרחות זאת בתנאי שההורים המאמצים היו אזרחים רומנים בעת האימוץ ובתנאי שבעת האימוץ לילד המאומץ היה מתחת לגיל 18 שנה.

המצב השלישי של הוצאת אזרחות על בסיס בקשה, מיועד למי שהם צאצאים לאזרח רומני בעבר, או יוצא רומניה שאזרחותו נשללה ממנו. במקרים כאלה, יש לפעול ראשית על מנת להוכיח את שלילת אזרחותו של אותו אזרח, כולל מילוי תצהיר וכן להגיש בקשה להשבת אזרחותו. הדבר יכול להתקיים גם במקרים בהם אותו אזרח רומני שאזרחותו נשללה נפטר, ניצן להצהיר על פטירתו ובכל זאת לבקש את השבת אזרחותו. שלילת אזרחות בעבר התבצעה מסיבות שונות והחוק הרומני כמובן מפרט את הסיבות בגינן ניתן להשיב את האזרחות. גם במקרים מהסוג הזה רצוי להיעזר באיש מקצוע אשר בקיא בחוק הרומני ובסעיפיו.

לאחר שלב בירור הזכאות וכמובן לאחר שהתברר שאתם אכן זכאים, השלב הבא יהיה איתור מסמכים. בשלב זה, יש לאתר את כלל המסמכים הדרושים לכם על מנת להגיש את הבקשה לאזרחות רומנית. השלב הזה קריטי לתהליך הבקשה, שכן מספיק חוסר במסמך אחד על מנת לגרור עיכוב מיותר בתהליך או תשלומים מיותרים – כמובן שטעויות יכולות להוביל לפסילת הבקשה. את המסמכים שאותרו, יש לאמת על ידי נוטריון וחתימת אפוסטיל. חלק מהמסמכים הדרושים הינם מהרשויות בישראל וחלקם מהרשויות ברומניה, בכל מקרה חשוב לעבור על כלל המסמכים עם דובר השפה הרומנית על מנת לוודא את כלל הפרטים וכמובן במילוי הטפסים להגשת הבקשה.

המסמכים שתידרשו לאתר ולהגיש כחלק מהליך הגשת הבקשה שלכם לאזרחות רומנית הם מסמכים להוכחת זכאותכם, יכולים לכלול תעודות לידה של הורה/ סב מרומניה, תעודת זהות רומנית בהווה או בעבר ועוד. מסמכים להוכחת הקשר שלכם לאותו אזרח רומניה בעבר, כמו למשל תמצית רישום ממשרד הפנים, תעודת לידה או כל מסמך רשמי שמראה על קרבת המשפחה שלכם. וכמובן מסמכים רשמיים של תהליך הגשת הבקשה שהם חלק בלתי נפרד מתהליך האישור לאזרחות שלכם בין מסמכים אלה תעודת לידה שלכם כמגישי הבקשה כמובן מאושרת, מתורגמת וחתומה על ידי אפוסטיל ונוטריון, צילום דרכון ישראלי בתוקף, תעודת יושר ממשטרת ישראל, מסמכים נוספים המצביעים על המצב המשפחתי שלכם ועוד. המסמכים האחרונים שתידרשו להגיש הם למעשה הטפסים הרשמיים למילוי של ממשלת רומניה להגשת הבקשה לאזרחות. את הטפסים האלה ניתן לקבל בשגרירות רומניה.

כשמגישים את הבקשה על בסיס קרוב משפחתכם שאזרחותו נשללה ממנו, תידרשו להוסיף מסמכים נוספים כגון תצהיר על שלילת האזרחות, מסמכים מהרשויות ברומניה המאשרות את שלילת האזרחות ועוד. במידה וקרוב משפחתכם בגינו מוגשת הבקשה נפטר יש לצרף תעודת פטירה.
בשלב הגשת הבקשה, יש למעשה שני שלבים עיקריים. הראשון הוא קבלת הבקשה על ידי הקונסוליה הרומנית, שלב זה אינו מעיד שאכן קיבלתם את אזרחותכם ובשלב זה לא ניתן לדעת האם כלל המסמכים תקינים. לאחר הגשת כלל מסמכי הבקשה ותשלום אגרה, הבקשה שלכם תועבר לבדיקה קפדנית ומעמיקה יותר שרק לאחריה תינתן התשובה האם הבקשה שלכם לאזרחות רומנית אושרה.

נשמח לעמוד לצידכם בכל שלבי הגשת הבקשה, מוזמנים לפנות אלינו לייעוץ או לליווי מלא בתהליך. משרדנו כמובן עובד עם כלל בעלי המקצוע הנדרשים להשלמת התהליך, כולל אפוסטיל ונוטריון, כמובן שירותי התרגום, אנשי מקצוע ברומניה ובישראל על מנת להבטיח את הצלחת התהליך שלכם בעלויות הנמוכות ביותר האפשריות. חשוב לזכור שאמנם התהליך כפי שפירטנו כאן, אפשרי לביצוע באופן עצמאי, אך הוא עלול להיות יקר יותר, כיוון שיתכן ויהיה פחות ייעול של תהליכים, יותר תשלום לאנשי מקצוע בודדים ובתקווה שלא – ייתכנו טעויות בשל חוסר ידיעה אודות החוק והתנאים הרומניים. התהליך אולי נשמע מסובך אבל עבורנו זה תהליך בו אנחנו למודי ניסיון ומכירים את שלל ההסתעפויות והמקרים הפרטניים שיתכנו.

משרד עו"ד מאיה לנקר ירדני , מתמחה בתחום האזרחות הרומנית ואזרחות רומנית "רדומה" או בסטטוס לא ידוע. אנו נשמח לסייע לכם לברר את זכאותכם לאזרחות הרומנית שלכם. וללוות אתכם החל משלבי הבירורים, איסוף המסמכים וכן בתהליך הגשת הבקשה בצורה מסודרת ועד לשלבי אישור הבקשה הסופיים. מוזמנים לפנות אלינו לייעוץ ובדיקת זכאותכם.

מה הם יתרונות האזרחות הרומנית
ראשית נציין שלכל אזרחות – היתרון שלה. כל מדינה מגדירה חוקים שונים עבור אזרחיה, הקלות והטבות שונות וכן גם במדינות אחרות היחס כלפי אזרחים ממדינות שונות, אינו זהה.
כנראה שלא תמצאו כל כך חסרונות באחזקה של אזרחות נוספת. אף על פי ששווה לבחון אם יש לכם אזרחות נוספת על האזרחות הישראלית שלכם. תוכלו לבדוק מולנו את המשמעויות. 
בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה הולכת וגוברת של מימוש זכאויות לאזרחות נוספת על ידי ישראלים. ההערכה היא שכבר היום ישנם קרוב למיליון ישראלים המחזיקים באזרחות נוספת – ליתר דיוק, אזרחות אירופאית ויש עוד לפחות שני מיליון ישראלים שזכאים לאזרחות אירופאית וטרם מימשו את זכאותם.
אם כן חשוב לזכור מראש, אזרחות רומנית היא אזרחות אירופאית בשל השתייכותה של רומניה למדינות האיחוד. הדרכון האירופי עצמו, נלווה לקבלת אזרחות אירופאית. כלומר ברגע שאתם אזרחי רומניה = אזרחי אירופה, אתם זכאים לדרכון הרומני שלכם, שהוא כמובן דרכון של האיחוד האירופי.
אחד היתרונות המובהקים בכל התהליך הזה – הוא שלא תידרשו לוותר על האזרחות הישראלית והדרכון הישראלי שלכם 

מהם היתרונות הנוספים של אזרחות רומנית (אירופאית)
1. תנועה חופשית בעולם
בין אם יש לכם ניסיון שנכשל בכניסה למדינה מבוקשת ובין אם לא, אתם בטח יודעים שכל נושא הוצאת הויזה הוא נושא כאוב הכרוך בתהליך בירוקרטי מייגע שבסופו לא בטוח שתקבלו את האישורים הנדרשים. היתרון של האזרחות וכמובן הדרכון האירופאיים הוא שאין צורך בויזה למדינות רבות.
מחייה במדינות אירופה
מחזיקי אזרחות אירופאית יכולים לגור בכל אחת ממדינות האיחוד האירופי, ללא כל צורך באשרת שהייה או מגורים מיוחדת. זו הזדמנות מיוחדת שאין לקחת כמובן מאליו. מחזיקי אזרחות אירופאית, מקבלים אפשרות רחבה לבחירה היכן לגור ביחד עם משפחתם.

2. עבודה במדינות אירופה
בנוסף ליכולת המגורים במדינות האיחוד, זכאי האזרח האירופאי לעבוד בכל אחת ממדינות האיחוד האירופי, ניתן לעבוד ולנהל עסקים ללא מגבלות מיוחדת ברוב מדינות האיחוד ,וככל אזרח אירופאי אחר באיחוד האירופי. זה כמובן מגדיל משמעותית את אפשרות התעסוקה, גם אם אתם אזרחי רומניה – אתם יכולים לבחור לעבוד בכל אחת ממדינות האיחוד האחרות. גם במדינות אחרות בעולם ישנן הקלות למחזיקי אזרחות אירופה בכל מה שקשור בעבודה, ויזת עבודה ואשרות עבודה לתקופות ארוכות. כמו אוסטרליה, ניו זילנד, קנדה ואחרות.
אגב, עבודה באירופה ללא דרכון אירופאי אלא עם אישור מיוחד וחריג, היא עבירה על החוק.

3.לימודים אקדמאיים ומלגות
יתרון שמדבר אל לא מעט ישראלים (גם מי שלא חשבו על כך מראש), הוא כל נושא הלימודים באירופה. כידוע באירופה מוסדות אקדמאיים ברמה מאוד גבוה. מחזיקי אזרחות אירופאית פותחים בפניהם אופציות ללמוד באירופה לימודים גבוהים בסבסוד מלא. מרבית המדינות החברות באיחוד, מציעות תארים וקורסים שונים לבעלי אזרחות אירופאית בחינם או בעלות נמוכה מאוד. ניתן כמובן גם להגיד בקשות למלגות בתור אזרחי אירופה חברי האיחוד.
במקרים מסוימים נדרשת חובת תושבות מקדימה במדינה לפני קבלת מירב הזכויות השמורות לאזרח מקומי באותה מדינה. אך לרוב הזכויות ניתנות לכלל אזרחי האיחוד האירופי.

4. הטבות מס
אזרחי רומניה, שהם אזרחי האיחוד האירופי, זכאים לרכוש נדל"ן ברומניה וכן במדינות האיחוד האחרות ולהנות מהטבות מס שונות שקיימות ושמורות רק לאזרחי אירופה.
5.;;

צאצאים לילידי רומניה זכאים לדרכון רומני!
הוצאת אזרחות רומנית ודרכון רומני תעניק לכם רשימה של היתרונות המשמעותיים.
תוכלו לעבוד, לחיות וללמוד באירופה, בדקו האם אתם זכאים בחינם.
תודה על פניתכם
הודעתך התקבלה במערכת,
נציגינו יחזורו אליכם בהקדם.